piątek, 3 września 2010

Jak znaleźć plik na Chomiku?


Jak znaleźć plik na Chomiku?

Dziś kolejny wpis z serii "jak to zrobić kurde?!";-)

Wszyscy zapewne znamy stronę chomikuj.pl, nieocenione narzędzie do składowania sporej liczby plików, a także poważne źródło materiałów do pobrania. Nie zawsze są one legalne;), ponieważ oprócz darmowych ebooków i sporej ilości grafiki znajdziemy tam i nowe filmy, i programy. Ale nie tylko po to wchodzi się na Chomika! Przykładowo, jeśli nie odpowiada nam żaden z oficjalnych mirrorów, możemy sobie, od uprzejmych użytkowników zaciągnąć obraz iso płytek z Debianem.


Jako że Chomik użytkowników ma wielu, mamy sporą szansę, że ktoś umieścił tam pożądany akurat przez nas materiał i będziemy mogli go pobrać. Problem stanowi jedynie dotarcie do właściwego pliku. Jeśli bowiem spróbujemy odpowiednią frazę wyszukać za pomocą chomikowego narzędzia...

  

...to otrzymamy jedynie komunikat, informujący że opcja wyszukiwania dostępna jest tylko dla niektórych wersji kont, tych płatnych. I wcale nie pomoże nam to, że sobie poprzez sms wykupiliśmy jeden czy dwa gigabajty dodatkowego transferu.

  

Co robić? Nie będziemy przecież klikać od jednego chomika do drugiego;)

Otóż, jak to zwykle w internecie bywa, odpowiedzi na wszystkie pytania posiada Ojciec Google. A raczej, w tym wypadku, to on jest odpowiedzią. Po kolei:

1. Wchodzimy na google.pl
2. Wybieramy od razu Szukanie zaawansowane (jeśli nie widzisz tego linku, poruszaj kursorem myszki, najlepiej w okolicy pola do wpisywania, a napis się pojawi). I wypełniamy, jak na załączonym obrazku:

  

3. No i gotowe! Rezultaty wyszukiwania prowadzą prosto do użytkowników Chomika, udostępniających żądane pliki:

  

Warto dodać, że przeszukanie Googlem to dobry pomysł na znalezienie na jakiejś stronie dawno zapomnianej treści. Wystarczy że zapamiętamy o czym kiedyś czytaliśmy - i wpiszemy kilka słów, które najpewniej występowały w artykule. Czeszemy serwis na ich obecność. Niemal na pewno trafimy tam, gdzie od początku chcieliśmy.

Przykładowo: pamiętamy, że na jakiwindows.pl był kiedyś tekst na temat prywatności w internecie. W zaawansowanej wyszukiwarce piszemy więc frazę:

prywatność w internecie, a w polu W adresie strony TYLKO wyniki z tego serwera lub domeny podajemy:

jakiwindows.pl

Wynik wyszukiwania zaprowadzi nas niezawodnie do celu. Co sprytniejsi zauważą też, że tak naprawdę nie trzeba "aż" klikać w szukanie zaawansowane, wystarczy w normalnej wyszukiwarce użyć słówka site. Cała fraza dla takiego samego rezultatu będzie wyglądać tak:

prywatność w internecie site:jakiwindows.pl

Mam nadzieję, że ta drobna porada pomoże uprościć wiele spraw. Życzę udanych poszukiwań!
blog comments powered by Disqus
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...